З тисячі кущів смородини — п’ятнадцять тисяч гривень

0

Рік тому на десяти сотках батьківської землі сім’я Владислава та Лідії Бігунів посадила тисячу кущів смородини, і вже цьогоріч підприємливі садівники зібрали близько 1000 кг ягід. Частину врожаю здали оптом, частину залишили для себе, дітей та онуків. Кажуть, що великих інвестицій смородиновий бізнес не вимагає, проте слід бути готовим до того, що доведеться добряче попрацювати. Адже збирати чорні ягідки довелося вручну і дуже швидко. З техніки використовували лише ручний обприскувач та середній мотоблок.

«Із такою ділянкою, як у нас, з легкістю впорається сім’я з трьох чоловік, — запевняє Вла¬дислав В’ячеславович. — У нас із дружиною четверо дорослих доньок, тож вони теж долучаються, якщо навідуються у гості. Передусім, щоб від цього бізнесу був якийсь зиск, слід подбати про хороші сорти. Смородина обов’язково має бути «із сухим відривом», тверденька, транспортабельна. Щоб ягоди цілими доїхали на Схід та Південь України. Не менш важливим є одночасне дозрівання ягід в гроні. Бажано, щоб вони були крупноплідними, адже так легше та швидше збирати врожай».

Смородина не вимагає якогось особливого догляду

«Все почалося із саджанців: груш, слив, яблук, абрикосів, персиків, черешні, шовковиці, — каже садівник. — Все життя працював металургом, був начальником виробництва на заводі. Потім потрапив під скорочення й переїхав із дружиною у село. Зайнялися садівництвом. Продавали саджанці восени й навесні, тож прибуток у нас був, так би мовити, сезонним. Вирішили вирощувати ягоди, щоб і влітку якась копійчина була».

Бігуни запевняють, що смородина є перспективною культурою, оскільки не вимагає якогось особливого догляду. Потрібно зрихлити майбутню смородинову ділянку, щоб позбутись бур’янів. Саджають кущі на чистій площі в ямку на відстані 1,6 м х 0,6 м. Після того, як посадили, потрібно зрізати їх, щоб пустили нові молоді гілочки й пагони. Добрива: навесні — селітра аміачна до 100 г на кущ (коли не зійшов ще сніг). Якщо смородина молоденька, то вистачить і 50 г. Влітку слід провести підживлення: через оприскувач по листю — карбомід 0,5% (50 г на 10 л) і сульфат магнію 2% (200 г на 10 л). На ділянку у 10 соток вистачить три оприскувачі, тобто 30 л розчину.

«Найперспективніші сорти — українські: Синюта, Софіївська, Ювілейна Копання; шотландська пізня: Бен Тіран. Для місцевого ринку придатні — Козача, Казкова тощо, — каже пан Владислав. — Непогано зарекомендували себе Радужна, надранні Галинка й Вербна. Також добрі сорти Партизанка Брянка та Сержик. Останній абсолютно стійкий до хвороб. Ягідка у нього дуже цікава, витягнутої фор¬ми, має великий вміст вітаміну С. Мені подобається Надбужанська. Ця смородина росте ніби на дереві, потім засихає і робиться як родзинки. Її особливість також у тому, що вона ніколи не впаде на землю! Не менш смачним є Діамант — смородина з висо¬ким вмістом цукру».
Чим дрібніша ягода, тим більше у ній вітамінів

«Як би не цінувалася в садівників крупноплідна смородина, є у неї один недолік — менший вміст вітамінів, ніж у маленькій ягоді! — запевняє пан Владислав. — В дрібній смородині відсоток шкірки вищий! А саме у ній зосереджуються корисні речовини».

Смородину Бігуни саджають ранню, середньостиглу та пізню й збирають врожай із початку літа і аж до осені. Перші ягоди продають на місцевому ринку. Цьогоріч ціна була по 30 гривень за кілограм. Оптом здають уже по 12 гривень. А пізні сорти – Сержик, до прикладу, коли вже люди й забудуть про смородину, можна збути по 150 гривень за відро!

«Ми шукаємо збут на різноманітних сайтах, домовляємося про день, у який прибуде машина, наперед обговорюючи ціну, — ділиться садівник. — Коли приїжджають закупники, смородину зносить все село: у кого скільки є — хтось 100 кг, а хтось відро… Цьогоріч ми вже завантажили чотири фури! Слід взяти до уваги й те, що з кожним наступним роком кущі ще більше ростимуть, і врожай ягід, звісно, також буде збільшуватися. Якось на лекції почув від одного професора, що якщо смородиновий кущ не дає відро ягід, то це на шкоду собі вирощувати такий сорт! З порічкою те саме, проте один кущ має давати два відра. З три-чотирирічної смородини слід збирати не менше, ніж 10 кг врожаю».

Плантацію смородини на восьмий рік повністю омолоджують

Подружжя Бігунів запевняє, що восени на смородиновій плантації найбільше роботи: висаджуються нові саджанці, проводиться черенкування. Проте за енергозатратами смородину не можна назвати «важкою» культурою.  Полуниця, до прикладу, в догляді набагато вибагливіша. Маленькі ошатні кущики з чорними ягідками ростуть практично всюди і, незважаючи на вологолюбивість, не потребують крапельного поливу. Їм вистачає мульчування соломою.

«Покладіть шар соломи під кущі, й ви одразу побачите різницю, — радить Владислав В’ячеславович. — До наступного врожаю ви на цю плантацію не зайдете взагалі! Загалом смородина живе 7 років, а на 8 рік ділянку повністю омолоджують».

21 Серпня, 2015 |

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Vantage Theme – Powered by WordPress.
Перейти до панелі інструментів