Сьогодні, 10 лютого, 585-та річниця першої письмової згадки про Хмельницький

0

Саме сьогодні, але  585 років тому, польський король Владислав ІІ Ягайло надає вірній шляхті привілеї на подільські володіння.
Серед населених пунктів, що згадуються у документах королівської канцелярії від того року, знаходимо поселення під назвою «Плоскирівці» та відповідний до цього запис: «10 лютого 1431 р. у місті Сопоті король Владислав ІІ Ягайло записує Янові Чанстуловському 100 гривень на володіння  селами Голисин та Плоскирівці на річці Бог у Летичівському повіті Подільської землі». Цю найдавнішу на сьогодні писемну згадку про Хмельницький виявив у Варшавському архіві давніх актів історик Віталій Михайловський.
Однак, стосовно історичних  назв нашого міста і досі іноді виникають суперечки, адже паралельно зустрічаються «Проскурів» і «Плоскирів» . Аби з’ясувати їх автентичність, інтернет-видання «Всім» звернулось до відомого краєзнавця, заступника директора Державного історично-культурного заповіднику «Межибіж» Ігоря Западенка.
– Не можна категорично стверджувати, що та чи інша назва є більш автентичною за іншу (наприклад, Плоскирів чи Проскурів або навпаки). Адже все змінювалось у часі. В документі про першу письмову згадку, наприклад, на першій сторінці вжита одна форма назви, а на другій – інша. І це нікого не хвилювало до нашого часу, коли від однієї літери в документі залежить, ти це чи не ти. Тому усі назви у свій час та у своєму колі, в різних етнічних чи соціальних спільнотах мали право на існування, а офіційне ім’я міста мінялося в історії за принципом “чия влада – того й назва», – відзначив краєзнавець.

 

10 Лютого, 2016 |

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Vantage Theme – Powered by WordPress.
Перейти до панелі інструментів