Молдова першою імплементувала антитютюнову директиву ЄС

0

Читач написав на сайт:

Закон був прийнятий у рамках реалізації Угоди про асоціацію з ЄС та фактично імплементував європейську Директиву 2014/40/ЄС, котра безпосередньо стосується сфери контролю над тютюном.

Молдову чекають такі зміни:

· повна заборона куріння в громадських та на робочих місцях (з травня 2016 року);

· повна заборона реклами, просування тютюну та спонсорства тютюнових компаній (з січня 2016 року);

· заборона викладки тютюнових виробів у вітринах магазинів (з 2020 року);

· на пачках сигарет із обох боків зверху будуть зображені графічні попередження про шкоду куріння на 65% від площі (з січня 2018 року);

· заборона оманливих надписів на сигаретах, наприклад «легкі», «ультра», «екстра» та ін.;

· заборона смакових добавок до сигарет (після 2-х місяців з моменту опублікування закону), а також заборона ментолових сигарет (з 2020 року);

· посилення і збільшення сум штрафів при недотриманні закону;

· державу зобов’язали захищати свою політику від впливу комерційних та інших корпоративних інтересів тютюнової промисловості відповідно до статті 5.3 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.

«Тютюнова епідемія є серйозною проблемою сучасності, призводить майже до 6 млн смертей щорічно. За останні 2 роки, Республіка Молдова досягла значного прогресу в боротьбі проти тютюну, від розробки та прийняття Урядом закону по боротьбі проти тютюну до схвалення цього закону Парламентом. Багато спільних зусиль було вжито з активною участю Міністерства Охорони Здоров’я, Уряду, громадських організацій, але ключову роль відіграв Парламентський комітет із соціального захисту, охорони здоров’я і сім’ї на чолі з Оксаною Доменті. Світовий досвід підтверджує, що запропоновані законом антитютюнові норми допоможуть зменшити поширеність куріння, знизити рівень захворюваності на неінфекційні хвороби і збільшити тривалість життя », –прокоментував Ярно Хабіхт, представник ВООЗ в Республіці Молдова.

«Новий антитютюновий закон Молдови допоможе зробити куріння менш привабливим та доступним, що дозволить значно знизити тютюнову залежність зокрема серед молоді. Громадянське суспільство Молдови підтримує українських колег у намірах імплементуватиєвропейську Директиву 2014/40/ЄС, оскільки це є важливим заходом на шляху захисту громадського здоров’я»,– наголосив Геннадій Цуркану, координатор програм Центру політики та досліджень в охороні здоров’я Республіки Молдова.

Поширеність куріння в Молдові серед дорослих чоловіків становить 43,6%, а серед жінок – 5,6%.[1]

Нагадаємо, що в Україні також розроблений та зареєстрованийзаконопроект № 2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну» на основі Директиви ЄС з контролю над тютюном 2014/40/ЄС.

Законопроектом № 2820 запроваджуються нові вимоги до маркування упаковки тютюнових виробів, регулювання добавок та інгредієнтів, які додаються до тютюнових виробів, курильних сумішей та електронних сигарет, а також заборона реклами тютюну в Інтернеті.

За даними опитування домогосподарств, які щорічно проводить Держстат, кількість курців серед населення України (без урахування тимчасово окупованої території Криму) скоротилася з 7,68 млн осіб у 2013 році до 7,25 млн осіб у 2014 році. Загалом за шість років (2008-2014) поширеність куріння серед населення України віком від 12 років і старше скоротилася з 25,6% до 20,9%, тобто на 4,7 відсоткових пункти або на 18%.[2]

Український Центр контролю над тютюном:аналітичний та адвокаційний центр, діяльність якого направлена на моніторинг, експертизу та аналіз визначених сфер контролю над тютюном, а також на вироблення експертних пропозицій для посилення та виконання антитютюнового законодавства України задля скорочення споживання тютюнових виробів та скорочення поширеності куріння. Діяльність Центру заснована на ключових стратегіях Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну. Проектwww.tobaccocontrol.org.ua – реалізується ГО «Центр громадянського представництва «Життя», діяльність якого направлена на здійснення адвокації у сфері громадського здоров’я.

Для контактів:

Оксана Тотовицька

Український центр контролю над тютюном, Центр громадянського представництва «Життя»

Тел.: 063-261-74-05, (044) 279 68 83

oksana@center-life.org


[1] http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0009/252774/PREVALENCE-OF-NONCOMMUNICABLE-DISEASE-RISK-FACTORS-IN-THE-REPUBLIC-OF-MOLDOVA-STEPS-2013.pdf

[2] http://ukrstat.gov.ua/druk/publicat/kat_u/2015/zb/03/zb_snsz_14.zip

14 Липня, 2015 |

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Vantage Theme – Powered by WordPress.
Перейти до панелі інструментів