Гата вірменська: по-нашому просто — слойки на кефірі
0Давно переконалася, що все нескладне, зазвичай, дуже смачне. Цей рецепт не виключення. Гата, або Кята, або Када — східні солодощі, найвідоміше вірменське печиво, надзвичайно смачне. Нагадує чи то листкові пиріжки, то чи рулетики з солодкою начинкою. Під час приготування гату нарізають невеликими шматочками, тому її і почали іменувати печивом. Мій же син називає гату просто — «смачні штучки» і для мене це найвищий показник «придатності» рецепту. Щоправда, в оригіналі для приготування вірменської гати необхідний особливий кисломолочний продукт — мацоні, який у нас не завжди можна дістати. Не турбуйтеся, його з успіхом замінює звичайний кефір (можна також взяти ряжанку, кисле молоко, або несолодкий йогурт).
Інгредієнти:
Тісто: 3 склянки борошна (у мене пішло трохи більше), склянка кефіру, яйце, 250 г маргарину, 2 ч. л. розпушувача (або соди, погашеної в оцті), дрібка солі, ванілін.
Начинка: 2 склянки борошна, склянка цукру, 150 г вершкового масла, ванільний цукор, кориця.
Для оздоблення: яйце, цукор, жменя арахісу.
Склянка: 250 мл.
Приготування:
Змішати борошно з сіллю і розпушувачем, додати маргарин, натертий на тертці, й все ретельно перетерти. Вибити яйце, вилити кефір.
Вимісити тісто й загорнути його в харчову плівку.
Тісто поставити на 30 хвилин в холодильник.
За цей час приготувати начинку: масло натерти на тертці, перетерти з борошном на крихту (виходить щось на кшталт штрейзеля). Додати цукор, корицю та ванілін, все перемішати.
Всю начинку розділити на три частини. Тісто також розділити на три частити.
Кожну розкачати тонким шаром у прямокутник (пласт має бути завтовшки як для вареників).
Викласти на тісто начинку й розрівняти по всій поверхні.
Скрутити щільно рулетом, щоразу притискаючи при загортанні.
Зробити смужки-візерунки виделкою або фігурною нарізкою по всій довжині рулета.
Розрізати рулет навскоси великими шматками. Викласти їх деко, встелене пергаментом, змастити верх збитим яйцем. Посипати кожен шматочок цукром та подрібненим арахісом.
Випікати 20-25 хвилин при температурі 175ºС з вентилятором (для кожної духовки свій час).
З цієї порції у мене вийшло цілих два дека.
ОКРЕМИМ РЯДКОМ: коли я вперше спробувала гату й намагалася розібратися зі своїми смаковими враженнями, я подумала, що чимось вона нагадує пахлаву. Велика кількість вершкового масла в тісті й начинці робить печиво м’яким, ніжним, маслянистим, з вираженим вершковим смаком. Але зараз я вже ні з чим не сплутаю цей смаколик. Він для мене ні з чим незрівнянний, а просто дуже, дуже смачний.
Традиційно для начинки беруть вершкове масло, борошно і цукор, а також ваніль. У деяких варіантах печива в начинку додають ще й рубані волоські горіхи й корицю, а в інших — тісто замішують без яєць.