Дитячий садочок – все ще проблема для хмельницьких батьків. Електронні черги ще не гарантують влаштування

0

24-річна Тетяна Владика – мати двох дітей. Вона поділилася з «ВСІМ» власним досвідом, як уникнути проблем при влаштуванні дитини у садочок. Старшого сина дівчина одразу після народження поставила у чергу на місце у дошкільному закладі. Тоді при влаштуванні жодних проблем не було. Але з меншою дитиною все так гарно «не зіграло».

Хто не встиг, той запізнився 
– Садочок я довго не вибирала, пішли у той, який знаходиться одразу біля мого будинку на вулиці Гайдара. На той час все, що було потрібно – прийти зі свідоцтвом про народження дитини до завідуючої, – каже молода мати. – Тепер же, після народження Поліни, я одразу поставила її на чергу. Це потрібно було зробити в управлінні освіти. Черги там кілометрові, не встигають усіх прийняти, та ще й один прийомний день. 

Жінка каже, що цьогоріч їй повідомили про електронну чергу у ЦНАПі. Скаржиться, що потрібно вистояти зі свідоцтвом, аби лише перевірити, чи є дитина у списку. 
– Пояснили мені так: якщо я свою дитину поставила в чергу, наприклад, у лютому, то та дитина,яка на черзі вже в березні, не може бути вище нас. В черзі ми були одними із перших, але коли почали допускати дітей до зарахування, то мою дитину опустили в черзі і виходить, ми не попадаємо.

Зараз Тетяна Владика намагається з’ясувати, до кого звернутись та яким чином їй можуть допомогти. В управлінні освіти пояснили, що всі питання вирішують у центрі надання адміністративних послуг, а там, в свою чергу, кажуть – слід звернутись до завідуючої у садок. Як результат, у два з половиною рочки донька Поліна у садочок може не потрапити. Сенсу ставити дитину у чергу хмельничанка не бачить, адже якщо звертатися напряму до завідуючої, то можна «попасти на гроші». 

Розширюють групи

Наприкінці червня на черзі перебувало більше 4,5 тисяч дітлахів. Найбільша кількість – у молодшу вікову групу, таких близько двох тисяч. Друге місце займає ясельна – більше тисячі дітей. Їх кількість щодня збільшується. І хоч фактично для всіх бажаючих місць у ДНЗ не вистачить, в управлінні освіти просять батьків не панікувати. Для прикладу наводять статистику минулого року. 
Станом на 1 червня у дитсадках міста було 7203 місця для дітей від 2-х до 6 років, в той час, коли списковий склад становив 11555 одиниці. Однак, як запевняють освітяни, перевантаження груп дітьми відсутнє, мовляв, фактична кількість малюків завжди менша, аніж у списках. За результатами аналізу відвідування дітьми ДНЗ міста, виявляється, що в осінній та весняний періоди лише70% дітей від загального спискового складу відвідує заклади освіти, в зимовий період – 67% . В управлінні освіти не спростовують того, що садочки «забиті», а дітей у чергах з кожним роком усе більше. Однак, запевняють, що влаштувати готові абсолютно усіх, хто цього потребує. 
– Якщо брати загальну потужність садочків, то вона дійсно перевантажена, тому що кількість дітей, яка перебуває за списковим складом більша, ніж та потужність, яку вони можуть прийняти, – пояснює «ВСІМ» заступник начальника управління освіти Хмельницької міської ради Тетяна Дупляк. – Ми бачимо ситуацію, коли батьки влаштовують дітей у садочки, а потім впродовж деякого часу дають довідки про те, що дитина дуже часто хворіє або пишуть заяву, де просять зберегти за ними місце. Однак, дитина його не відвідує. Тому щомісячно проводимо моніторинги відвідування і дивимось реальну кількість дітей, які відвідують заклад. Доволі частим є явище, коли дітей у групі на двоє-троє більше, ніж потрібно. 

Визначені норми 
Закон чітко описує кількість дітей, які мають навчатися та перебувати у групах. У статті 14 «Про дошкільну освіту» вказані законні вимоги щодо комплектування груп дошкільного навчального закладу. За штатним розписом груп розраховується і система водопостачання, і площі приміщень, а головне – вентиляція і вимоги щодо безпеки та евакуації. Тому наповнюваність для дітей віком до року має становити до 10 осіб. Для дітей віком від одного до трьох років – до 15 осіб, а для дітей віком від трьох до шести (семи) років – до 20 осіб; різновікові – до 15 осіб; з короткотривалим і цілодобовим перебуванням дітей – до 10 осіб; в оздоровчий період – до 15 осіб. У дошкільних навчальних закладах, розташованих у селах, селищах, кількість дітей у групах визначається його керівником залежно від демографічної ситуації. Але це вимоги закону. Як показує практика, якщо місць замало, то їх постараються знайти. Метод – простий. Можна доставити парти, присунути ліжечка і вуаля. Але цього року в управлінні освіти запевняють, що відкриють нові групи, аби зменшити навантаження та й самі батьки постійно слідкують за тим, аби їхнім чадам було комфортно і не тісно. 
Як відповіли «ВСІМ» на інформаційний запит, у 2015 році продовжується будівництво дошкільного корпусу на території НВО №1 на 6 груп за адресою: Старокостянтинівське шосе, 3 «б». Вартість будівництва – 10 мільйонів 872 тисяч гривень. Крім того, продовжується відновлення дошкільного закладу №36 на 12 груп за адресою: Проспект Миру, 86/1. Таке відновлення коштує більше 6 мільйонів. Наприклад, в НВК №31 обіцяють створити чотири додаткові групи. Також планується створення ще чотирьох: НВК №6 (класи початкової школи і садочки) – дошкільний заклад №43,НВО№ 9 – дошкільний заклад №11, дошкільний заклад № 25 (раніше був у приміщенні університету «Україна»), мікрорайон Книжківці – додаткових дві групи (50 дітей). 
Поза чергою ті, в кого закінчується декрет
Нерідко влаштувати дитину у садочок матері намагаються значно раніше, ніж у них закінчується декретна відпустка по догляду за дитиною. В управлінні освіти кажуть, що, в першу чергу, вони створюють умови якраз для тих, в кого завершується цей період.

Наразі триває влаштування дітей 2012 року народження – формуються групи. Інший етап відбору дітей буде проводитись у серпні. 
– Ми поетапно виставляємо на сайт місця. Батьки, які стояли на черзі, ще не можуть бути впевнені, що автоматично зараховані, – каже «ВСІМ» Тетяна Дупляк. – Для зарахування вони повинні написати заяву, а вже уточнення списків буде проводитись в другій половині серпня. Лише в кінці вересня, провівши моніторинг, ми будемо бачити, яка кількість дітей 2012 року реально прийшла до садочку і з жовтня, за наявності вільних місць, будемо добирати дітей 2013 року народження.
Центр і Озерна – найбільш заповнені
Наразі у Хмельницькому планується відкриття кількох дошкільних закладів. Один з них з’явиться у Лезневому, адже, батьки дітей, які мешкають у цьому мікрорайоні, вимушені возити їх на Виставку, де і так садочки перевантажені. 
– Найбільш заповнені садочки – на Озерній, у центрі та садочок №20. Останній просто користується попитом, бо єдиний на вулицю Шевченка, – розказує заступник начальника управління. 
Ще один навчальний заклад може з’явитись на Озерній. Район є одним із найбільш розвинутих в плані будівництва. Тому потреба створення дошкільного закладу тут стоїть особливо гостро. В планах – побудувати комплекс із садком та класами початкової школи. 
Вже наявна документація двох груп у садочку № 3 на Ружичній. Тут теж є запит і достатня кількість дітей. Однак, коли саме відкриють садочки, освітяни точно не знають. На все потрібні великі кошти, яких місто поки не має. Тому, питання великої кількості дітей дошкільного віку вирішують поки поетапною добудовою.

Є альтернатива
З недавнього часу почав функціонувати електронний реєстр, куди кожен може записати свою дитину у той садок, який бажає. Основна мета – побачити реальну кількість дітей, які бажають навчатись у дошкільних закладах. Адже, окрім звичайних садочків, на сьогодні є альтернатива – це і приватні заклади й центри розвитку малечі.
– Такі електронні списки дають певний орієнтир, за допомогою якого можемо формувати групи, подивитись – дітей якого віку більшу, а якого менше, – каже Тетяна Дупляк. – Можливо, цей список поповнюватиметься – хтось переїде і з’явиться у черзі пізніше або батьки котроїсь дитини передумають вести поки дитину у садочок. Для того, щоб не було проблем із влаштуванням, слід ставати на облік. Далі формується мережа – електронна програма вибирає дітей і формує список. Заклад «викидає» на сайті управлінні освіти кількість місць і батьки бачать, де вони у цьому списку. Тому дата постановки на облік важить багато.

Довідка «ВСІМ»: У Хмельницькому функціонує 46 дошкільних навчальних закладів, де навчаються та виховуються діти дошкільного віку. Зокрема, дошкільні навчальні заклади (міська комунальна власність) – 39, дошкільні навчальні заклади (приватна власність) – 2, дошкільний заклад відомчого підпорядкування – 1, навчально-виховні об’єднання, до складу яких входять групи для дітей дошкільного віку – 3, спеціальна загальноосвітня школа, до складу якої входять групи для дітей дошкільного віку – 1.
Кількість дошкільних навчальних закладів для дітей дошкільного віку по мікрорайонах міста Хмельницького:
«Виставка» – 10 (НВО №1, НВК №31, ДНЗ №№ 5,38,37,33,32,36,47,54);
«Озерна» – 3 (ДНЗ №№ 29, 56, приватний ДНЗ «Щасливе дитинство»);
«Центр» – 8 (ДНЗ№№39, 20, 8, 45, 53, 30, 18, 25);
«Дубове» – 3 (ДНЗ №№ 1, 24, відомчий ДНЗ № 55 ПАТ «Хмельницькобленерго»)
«Південно-Західний» – 8 (ДНЗ №№ 21,57,26,28,43,40,6, приватний ДНЗ «Гармонія»);
«Ружична» – 1 (ДНЗ № 3);
«Гречани» – 6 (ДНЗ №№ 46, 49, 48, 35, 10, СЗОШ № 33);
«Ракове» – 6 (ДНЗ №№ 15, 23, 50, 34, 11, 52);
«Книжківці» – 1 (НВО№ 23).

 

13 Липня, 2015 |

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Vantage Theme – Powered by WordPress.
Перейти до панелі інструментів