Державні закупівлі на Хмельниччині переходять у «цифру». Як працюють прозоро через «ProZorro»
0– Реформа системи державних закупівель активно продовжується. Приємно, що перші здобутки у цій галузі є не лише в області, а й в міста, – повідомив «ВСІМ» заступник Хмельницького міського голови Андрій Бондаренко. – Торік, за допомогою електронних закупівель, ми витратили майже мільйон гривень. Уклали 12 договорів та зекономили трохи більше 200 тисяч гривень із міського бюджету.
Зміни в держзакупівлях почалися з волонтерської ініціативи – тобто це єдина реформа в Україні, що почалася не згори, а з ініціативи пересічних українців, які виявили готовність підставити плече у сфері держзакупівель. Нині ProZorro має повну підтримку Президента і Кабміну.
Розробники проекту на своєму сайті переконують, що стартап, забезпечує дієвий громадський контроль за процесом торгів. Кожен журналіст, громадський активіст чи пересічний громадянин зможе побачити, хто виграв тендер, якими були інші пропозиції та чи було укладено контракт з компанією, яка запропонувала найвигідніші умови. Це дозволяє забезпечити прозорість процесу державних закупівель, нівелювати прояви корупції у цій царині, підвищити довіру бізнесу до державних тендерів та зекономити бюджетні гроші.
І дійсно, якщо скористатись модулем аналітики сайту, то можна дізнатися, що наразі закупівлі у «цифрі» можуть допомогти заощадити. Загалом на Хмельниччині у системі зареєстровано 148 електронних тендерів на понад 12 мільйонів гривень. З них завершена третина – 51 тендер, а за результатами 55 торгів закупівлі не відбулись.
А майже половина завершених тендерів, або 21 закупівля, на Хмельниччині припадає на військову частину А-2641, що дислокується у Кам’янці-Подільському.
– Рішення про початок роботи з ресурсом було прийнято Міністерством оборони України. Ми використовуємо майданчик «Державні закупівлі онлайн». Система вже досить непогана, але деякі люди ще не готові з нею працювати. Щоб оволодіти роботою з ресурсом проводяться вебінари та семінари. Крім того, можна написати лист розробникам, та є «гаряча» лінія. Ми користувались Call-центром для отримання юридичних консультацій. Тобто розібратись з Prozorro досить просто. Система зручна тим, що при закупівлях у ній не потрібно звітувати про використання коштів, оскільки все відслідковує Prozorro, – розповідає начальник служби відділення матеріально-технічного забезпечення військової частини А-2641 Світлана Ясінська.
Переважна більшість представників малого та середнього бізнесу «без зв’язків» раніше навіть не розглядали можливість участі в держторгах. Причина тому – складності, слабка інформованість і зарегульованість паперових процедур. Відтепер ця категорія підприємницької спільноти до e-тендерів ставиться зі стриманим оптимізмом. Так, уповноважений представник на роботу з системою Prozorro ТОВ «Дніпроавтозапачастини», яке є переможцем одного з торгів для кам’янецьких вояків, Богдан Плєшаков говорить, що до запровадження електронних закупівель з «бюджетниками» майже не працював.
– Раніше в «паперах» все було «вирішено» до тендеру. А тут все нормально, але, звісно, є «моменти» , – розповідає підприємець. – Система працює прозоро. Через онлайн-ресурс я за три місяці вже здійснив 200 продажів на теренах всієї держави, а до цього з «бюджетом» майже не працював. Великим плюсом є те, що не треба їздити по всій Україні, аби надати всі необхідні документи. Щоправда, вимагає посилення державний контроль за процедурою обрання переможця тендеру, адже у деяких випадках учасників дискваліфікують із незрозумілих причин.
Закон України «Про публічні закупівлі» (№3559), який забезпечує законодавче підґрунтя для системи електронних держзакупівель ProZorro, ухвалений Верховною Радою України 25 грудня 2015 року, набуває чинності з 1 квітня 2016 року. Наразі пілотний проект регулює постанова Кабміну. Із квітня під Закон першими підпадуть центральні органи виконавчої влади і замовники, які здійснюють діяльність в окремих галузях економіки. А з 1 серпня держзакупівлі через онлайн-платформи вже будуть відкриті для всіх. Єдине обмеження до 1 квітня, доки новий закон не набуде чинності. Мова йде лише про допорогові закупівлі.
У місті Хмельницькому флагманом із використання е-закупівель є комунальне підприємство «Південно-Західні тепломережі». Завдяки цифровим торгам підприємству вдалося заощадити для міського бюджету 213 тисяч гривень.
– ProZorro – це більш спрощена система закупівель, адже не треба готувати багато документів. Для нашого підприємства допороговими є торги до мільйону гривень, саме для них ми і використовуємо нову систему. Порівняно зі старим механізмом електронні торги є значно оперативнішими, адже раніше процедура займала 2-3 місяці, а нині – два тижні. Із запуском цифрових торгів змінилась і географія наших постачальників. Раніше вони були місцевими, тепер більше з Києва, – розповідає економіст матеріально-технічного постачання КП «Південно-Західні тепломережі» Ірина Починок.
Водночас, працювати області та місту є ще над чим. Модуль статистики порталу свідчить, що органи місцевої влади поки використовують онлайн-ресурс недостатньо активно. Власне, про це у розмові з журналістами говорить і координатор навчальної команди Prozorro Альона Береза.
– Наразі проведення навчань для органів влади не стимулює їх активно використовувати нову систему. Хоча з Хмельницькою міськрадою є прогрес, там вже 16 людей пройшли навчання, втім, і їхня активність залишає бажати кращого. Аби структурні підрозділи встигли до 1 серпня безболісно перейти на роботу з Prozorro, ми очікуємо на відповідні рішення від міської влади, – каже Альона Береза.
Це підтверджує і аналітика ресурсу, адже сьогодні наша область займає 18 місце у державі за кількістю e-тендерів, та 13 – за плановими сумами закупівель.
Однак, як видно з графіку, на Поділлі процес все ж динамічно набирає обертів. Адже, якщо у червні 2015 року планова сума закупівель складала лише приблизно 60 тисяч гривень, то вже у січні нинішнього року майже у 60 разів більше – 3,5 мільйона гривень. А за перший тиждень лютого – понад 2 мільйони гривень.
Відтак, є підстави сподіватись, що у новому році державні закупівлі нарешті вийдуть з «тіні» та будуть доступними усім категоріям бізнесу. А, що з цього вийде у дійсності, вам допоможе відстежити інтернет-видання «Всім».
Довідка:
Запуск системи ProZorro у грудні 2014 року став результатом роботи групи громадських активістів, IT-компаній та комерційних електронних торговельних майданчиків за підтримки державних органів. Система створювалась за рахунок власних ресурсів учасників, які планують безкоштовно передати систему державі після завершення пілотного проекту.
Перші закупівлі через ProZorro провели Міністерство юстиції України, Міністерство оборони України, Державне управління справами, Енергоатом та інші державні органи і компанії. У всіх торгах, які відбулися, економія склала очікувані 10-20% від початкової ціни. Державні замовники користуватимуться системою безкоштовно.
Підготував Олександр Калінер