Без цензури: 11 правдивих історій про війну

0

Художник Тарас Полатайко презентував у Хмельницькому свій аудіо-візуальний мистецький проект «Війна. 11 портретів». Виставка представляє 11 фотопортретів і аудіозаписів чоловіків, які повернулися з фронту та пережили пекло війни. Всі солдати зображені на портретах зовсім різні за віком, регіоном, покликанням. Серед них є мобілізовані, контрактники, добровольці.
Автор проекту протягом кількох днів у серпні минулого року ходив до Головного військового госпіталю в Києві та записував інтрев’ю з чоловіками, які потрапили туди з зони АТО з важкими пораненнями. Допомагав художникові у роботі над проектом фотограф Павло Терехов, який зробив портрети солдатів.
«До шпиталю я ходив кілька днів. Деякі чоловіки відмовилися зі мною говорити. Казали: повернеш мені моїх хлопців, тоді поговоримо, – розповідає Тарас Полатайко. – Я вирішив, що не буде жодного відбору військових. Розмовляв з пораненими на коридорі, в палатах. Жодного хлопця з тих, що говорили зі мною не було вирізано і все, що вони сказали не було викинуто. Важливо було передати правдиву історію. Тому записи не почищені, без жодної цензури, залишилося кожне сказане ними слово».

Таким проектом автор хотів привернути увагу до війни на Сході

За словами художника, спілкування з пораненими було нелегким, оскільки військові травмовані не лише фізично, але й психічно. Першого дня Тарас Полатайко ставив бійцям лише одне запитання: чого зараз не вистачає солдатам на війні. Деякі записи тривають по 30 секунд, а деякі до 15 хвилин. Більшість відповідей були дуже стримані та лаконічні. Але вже в наступні дні, коли військові ближче познайомилися з художником, вони почали переповідати пережиті ними події на Сході. Серед 11 опитаних чоловіків двоє хмельничан – солдати Денис і Сергій.
Сергій мав прізвисько «Динаміт», він був добровольцем «Айдару». Після лікування в госпіталі солдат повернувся воювати на Схід, де півтора місяці тому загинув, борючись за рідну землю.

Зліва портрет Сергія. На записі він говорить: за цю землю душу і життя можна віддати

«З Сергієм я познайомився, коли він перший раз був поранений. Сергій мені розповів, що пройшов через весь майдан. Там був кілька разів контужений. Сам він родом з Хмельниччини, але мав свій бізнес в Борисполі. Коли почалася війна на Сході, Сергій продав бізнес і почав допомагати пораненим солдатам і їхнім сім’ям, ділиться Тарас. – А потім він вирушив добровольцем в зону АТО, проте був поранений і так ми з ним зустрілися в госпіталі. Після одужання боєць вернувся на Схід, а більше місяця тому його не стало».

На виставці презентовані історії солдатів, які належать до різних поколінь і областей

«Війна. 11 портретів» – це благодійна акція, метою якої є збір коштів для поранених в зоні АТО. Зокрема, зібрані гроші в Хмельницькому будуть передані на лікування хмельницьких бійців, поранених під час виконання антитерористичної операції. Виставка вже була презентована в Києві, Одесі, Львові, Чернівцях, Івано-Франківську. Також аудіовізуальний проект мандрує різними міста світу. Портрети бійців побачили у Торонто, Нью-Йорку, Калгарі, Оттаві.

Виставка триватиме до 25 травня в Хмельницькому обласному художньому музеї (Проскурівська, 47)

Під час виставки збиратимутьмя гроші на лікування поранених бійців АТО
 

29 Квітня, 2015 |

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Vantage Theme – Powered by WordPress.
Перейти до панелі інструментів