Алерголог: Укуси комах несуть подвійну небезпеку

0

У теплу пору року, прогулюючись вулицями, ми часто потерпаємо від укусів різних комах. Неприємно, звісно, але нікуди від цього не подінешся. Проблеми виникають тоді, коли ваш організм видає на ці укуси підвищену реакцію. Що робити? Чи можна вилікувати алергію на укуси комах? Про це ми попросили розповісти завідувача відділення алергології обласної лікарні, кандидата медичних наук Павла Чорнобрового.

– Комах у природі дуже багато, – каже Павло Миколайович. – Для людей вони несуть подвійну небезпеку. По-перше, можуть занести в організм різні інфекції. По-друге, викликають алергічну або токсичну реакцію на ті речовини, які вони встигають вприснути.

– Укуси яких комах найнебезпечніші для людини?

– Найнебезпечнішими є укуси перетинчастокрилих – ос, бджіл, шершнів. Небезпека полягає ще й у тому, що часто ці комахи кусають у лісі, на дачі – тобто, в місцях, далеких від лікарні. І якщо алергічна чутливість до таких укусів дуже сильна, то може розвинутися анафілактичний шок, і людина може померти. Взагалі алергія може виникнути на укус будь-якої комахи, але анафілактичним шоком може закінчитися тільки реакція на укуси ос, бджіл і шершнів. Алергія на укуси комарів, різних мошок тощо проявляється лише місцево.

– Чи може трагічно завершитися перший укус?

– Зазвичай перший укус не буває смертельним. Якщо вас вкусила одна з небезпечних комах, поспостерігайте за реакцією свого організму. Якщо після укусу маєте сильне почервоніння, кропивницю, вам стало важко дихати, почервоніло обличчя, знизився тиск, це означає, що ваш організм реагує на такі укуси неспецифічно. Тому негайно поспішайте до лікаря, адже наступний укус може стати небезпечним для вашого життя.

– За якими ознаками можна дізнатися, наскільки важкою буде реакція?

– Перше – зверніть увагу, на яку ділянку тіла припав укус. Чим ближче до голови, тим він небезпечніший. Друге – швидкість розвитку реакції – чим швидше розвиваються алергічні прояви, тим важчою буде реакція. Тобто, якщо перші симптоми з’явилися через десять хвилин, то реакція не буде сильною. А якщо через хвилину – сильною. Якщо ж реакція розвивається блискавично, вірогідність розвитку анафілактичного шоку – майже сто відсотків.

– Багатьох оса чи бджола кусала у дитинстві. Якщо тоді ніякої патологічної реакції не було, чи означає це, що і через десять-двадцять років все мине так само легко?

– Не обов’язково. Через деякий час реакція на укус може бути важчою.

– Чи пов’язана алергія на мед чи інші бджолопродукти з алергією на укуси цих комах?

– Напряму, бо мед – це продукт глибокої переробки пилку бджолами, він несе у собі частину генетичного матеріалу бджоли. Тому реакція на мед прогнозовано буде у тих, хто має сильну алергію на укус бджоли, але ця реакція не буде такою ж сильною. Однак це не означає, що якщо ви страждаєте від алергії на мед, стовідсотково матимете важку реакцію на укус бджоли.

– Що робити людині, яка не знає про свою алергію на укус бджоли, шершня чи оси, але десь у садку чи лісі така комаха вжалила?

– Якщо ви здогадуєтеся, що така алергія у вас може бути, не чекайте ужалення. Приміром, якщо вас обсипало прищиками чи потекло з носа після того, як скуштували меду, зверніться до алерголога. Ми проводимо спеціальну дуже точну діагностику і з’ясовуємо, має людина алергію на укуси комах чи ні. Якщо має – проводимо вакцинацію чи призначаємо лікування алергії.

– Від алергії роблять щеплення?

– Так, існує вакцина від алергії на укуси бджіл та ос. Щоправда, вона недешева. Перевага вакцинації у тому, що людина себе повністю захищає від такої алергії. До речі, це не звичайне щеплення – укол, як ми звикли думати. Це – краплі, які людина п’є за спеціальною схемою. Ефект вакцинації триматиметься близько п’яти років. Дітям таку вакцинацію можна проводити з дванадцяти років.

– А якщо людина навіть не підозрювала про свою алергію? Яка перша допомога?

– Якщо маєте під рукою якийсь антигістамінний препарат – випийте. Але часто бджола, оса чи шершень жалить у лісі, на природі, куди ліків ми не беремо. Якщо реакція на укус звичайна – невелике почервоніння, свербіж, то нічого страшного, все швидко мине. Але якщо реакція розвивається стрімко, особливо спостерігається загальна слабкість, запаморочення, зниження тиску і навіть непритомність, накладіть вище укусу джгут (якщо це кінцівка), прикладіть щось холодне до місця укусу і негайно їдьте у лікарню.

21 Серпня, 2015 |

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Vantage Theme – Powered by WordPress.
Перейти до панелі інструментів