У Сатанові планують встановити на ринковій площі знак пам’яті жертвам фашизму

0

У 1942 році, під час Другої світової війни, у селищі Сатанів, що на Городоччині, сталася страшна подія. Німецькі окупанти закрили у підвалах понад 300 мирних мешканців, переважно євреїв, серед яких — жінки, діти, літні люди. За словами очевидців, кілька днів з-під землі було чути крики і стогони.

«На базарі був льох, де зберігали різні овочі. Людей заганяли туди, там і діти були, землею засипали вхід. А ми, діти, прибігали, лягали на землю і слухали, як вони, бідні, кричали. Подусилися там», – розповідає місцева мешканка Євгенія Блонська.

1424091982

Лише у 1944 році льохи відкрили та здійснили часткове перепоховання. Підвали, у яких закатували людей, розташовуються на території Ринкової площі, що неподалік від синагоги. Місцева влада вирішила встановити на цьому місці пам’ятний знак та розбити поруч невеликий сквер.

«Ми цим питанням уже давно займаємося. Є спонсори, також маємо отримати кошти з обласного бюджету. Єврейська громада готова розкопати підвали та створити там музей, – розповідає селищний голова Сатанова Альберт Собков. – Зараз ведемо переговори із місцевим підприємцем, який має на цій території у власності ангар, щоб він передав його громаді».

Навесні комунальники планують розпочати роботу з облаштування території.

Однак просто на цьому місці та навколо розташовується ринок, який працює щонеділі. Якщо частина мешканців Сатанова підтримують ідею вшанування пам’яті загиблих та перенесення ринку, інші — проти.

«Знаю, що тут заживо поховані євреї. Це гарна ідея — встановити тут знак на пам’ять про тих, хто загинув, плюс місце буде більш доглянутим. До того ж поряд синагога. Краще, ніж ці руїни і сміття», – каже пані Тетяна.

1424091924

«Ринок тут з давніх-давен, ще до війни і революції. Мені вже 70 років, а ще мої діди-прадіди пам’ятають його. Тут він був, є і має бути!» – вважає Валентина Цимбалюк, яка не лише купує на ринку, а й іноді продає власні продукти.

Проти перенесення ринку і частина торговців, адже тут у кожного є «своє» місце, і покупці звикли до цього.

«Тут є павільйони, також завдяки ринку навколо побудували магазини. Якщо його забрати, буде такий тарарам, кілька місяців люди будуть переїжджати, шукати нові місця для торгівлі. Базар лише раз на тиждень, немає сенсу його забирати. А пам’ятник можна встановити і біля синагоги», – вважає пан Ігор із Гусятина, який приїздить сюди торгувати.

Чи будуть переносити ринок, чи просто змістять його, ще не відомо.

«Один з варіантів — перенести ринок на кагатне поле колишнього цукрового заводу. Інший — трохи змістити його. Адже ринок на цій території існував сотні років, не дарма площа називається Ринковою», – каже Альберт Собков.

16 Лютого, 2015 |

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Vantage Theme – Powered by WordPress.
Перейти до панелі інструментів