На хмельницьких кладовищах гуляє сміття і горить гілля

0

У Хмельницькому, як і по всій Україні, люди готуються до поминальної неділі. Журналіст «ВСІМ» побував на кладовищах міста та помітив, що приготування до свята тривають. Краяни впорядковують місця захоронення родичів, підсаджують квіти.  

Видно, що люди роблять усе, аби  упорядкувати могилки. Старі штучні квіти та бур’ян хмельничани або акуратно складають до купки, які потім комунальники вивозять на полігон побутових відходів, або забирають з собою. Але так це має виглядати в ідеалі. Насправді ж на кладовищах утворилися стихійні сміттєзвалища. У спеціалізованому комунальному підприємстві «Хмельницька міська ритуальна служба» журналістів запевнили, що гори сміття – сезонна проблема. До їх коментарів  ми повернемося пізніше.  

Є паливо – нема сміття

Кладовище  на Шаровечці – найбільше в Хмельницькому. Із 1964 року тут поховали близько 90 тисяч людей. За стільки років вільних місць майже не залишилося, тому ховають або родичів померлих, або тих, хто наперед «забив» собі місце.

На кладовищі стихійне сміттєзвалище майже впритул наблизилось до могил. Його розміри неприємно вражають. На території довшиною близько 200 метрів лежать гори відходів, орієнтовна ширина – 50 метрів. Тут і штучні квіти, і купи гіляк, пакети, пластикові та скляні пляшки, старі пам’ятники…  Але сміття не просто «наростає». Аби приховати  наслідки свого діяння чи то самі люди, чи працівники кладовища спалюють його. Обгорілі залишки ніхто не забирає.  Запах від горілого стоїть такий, що аж «очі ріже». А коли вітер дме в сторону міста, то його чути навіть на «Катіоні». 

У спеціалізованому комунальному підприємстві, про яке ми згадували вище, визнають, що гори сміття на Шаровечці є, але серед нього практично немає таких відходів, як пластмасові квіти. І навіть більше – усе сміття сортується і вивозиться. А те, що неможливо, як то кажуть, «взяти в руки», просто засипають землею.

– На кладовищі не повинно бути ніякого сміттєзвалища і ми його не організовували. Ми просто змушені прибирати те, що викидають люди, – каже начальник  спеціалізованого комунального підприємства «Хмельницька міська ритуальна служба» Зоя Івко. –  В нас постійно працюють два трактори і три машини, які вивозять усе на міське звалище. Робити вони можуть це настільки часто, наскільки дозволяють наші запаси пального.

Проблема у традиціях?

Зоя Івко переконує, що на кладовищі сміття не палять. А якщо воно і загорілося, то це діло рук хмельничан. За її словами, винні люди і в тому, що смітять, а за ними просто не встигають прибирати. Нарікають комунальники і на «любов» до пластмасових квітів.

– Я сама не є прихильником використання пластмасових квітів. І завжди агітую людей, аби вони їх не використовували. Особисто я стараюсь на могилках садити живі квіти. Але й часом ставлю штучні. Просто так уже в нас заведено, – розповідає «ВСІМ» Зоя Івко.

Хоч сама начальниця проти штучних прикрас, але при вході на кладовище працюють магазинчики, що реалізовують їх. Та й на території комунального підприємства «Хмельницька міська ритуальна служба» магазинчики не зачиняють.

За  словами Зої Івко, в західних регіонах України, зокрема на Тернопільщині, і в країнах Європи люди більш скромно прикрашають місця поховання своїх близьких.  Тому і сміття на тамтешніх кладовищах менше.

Обіцяють прибрати до літа

На кладовищі в мікрорайоні Ракове, що знаходиться на відкритій території,  пакетики і штучні квіти розносить вітер. Ними встелена земля навкруги кладовища, і здалека здається наче тут ростуть польові квіти… Наблизившись, розуміємо, що це  «гуляє» сміття.

Непотріб люди акуратно складають біля сміттєвих баків, а ті в свою чергу стоять вверх дном. Зоя Івко пояснила, що вони перевертають контейнери, аби не пошкодити трактором під час погрузки.

Прибиранням кладовищ займаються працівники того ж спеціалізованого комунального підприємства.  Напередодні Поминальної неділі роботи у них чимало. Порівняно із кладовищем на Шаровечці, тут смітник менший. Але він також є.

– Я запевняю, що на Поминальну неділю кладовища Хмельницького будуть чисті. А те сміття, яке ми фізично не встигнемо вивезти, ми приберемо до літа, – говорить Зоя Івко.

Після поминальної неділі, яка припадає на 19 квітня, комунальники беруться за пам’ятники Хмельницького, які вони повинні привести в ідеальний порядок до святкування 70-ої річниці перемоги над нацизмом і закінчення Другої Світової війни. А наступним завданням, як запевнила Зоя Івко, буде прибирання кладовищ. Комунальники мають справитися із тоннами сміття до кінця травня. Встигнуть вони чи ні, дізнаємося вже зовсім скоро.


Нагадаємо, сайт vsim.ua розпочав проект «Чистий Хмельницький».  

18 Квітня, 2015 |

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Vantage Theme – Powered by WordPress.
Перейти до панелі інструментів