Хмельницький «насмічує» за день 500 тонн

0

Більшість людей дотримуються одного «сміттєвого» закону: не винось сміття з хати ввечері, бо гроші з будинку несеш. А от як і куди йде сміття, ніхто не замислюється. У багатьох країнах, особливо в Європі, відходи не викидають, а сортують і потім переробляють.

Закриті сміттєпроводи

В нашому місті також намагаються організувати належні умови для того, аби сміття сортували. Цим питанням місцева влада приймається уже більше трьох років.  Для цього встановлюють євроконтейнери – на колесах і з кришкою – для твердих побутових відходів, окремо – для пет-пляшок та скла. Але на всі мікрорайони нових контейнерів не вистачає. Велику частину змішаних побутових відходів комунальні служби продовжують вивозити на полігони.  А сортують його вже на місці.  

– Хмельницький – одне з міст, де ще залишилися сміттєкамери у під’їздах, – каже Владислав Кривенчук. – Багато міст вже відмовилися від сміттєпроводів, і облаштовують майданчики для збору відходів на вулиці.

Такі майданчики вже облаштували на Озерній та у Центрі. Аби покращити санітарний стан під’їздів багатоповерхівок, закрили сміттєпроводи і на Заготзерно. Але, за словами Владислава Кривенчука, цей процес довготривалий і може затягнутися та багато років. Якщо у 2013 році євро контейнер коштував близько 3 тисяч гривень, то зараз його вартість зросла вдвічі.

– Зараз переводимо також і Виставку. Але там є трудності з облаштуванням майданчиків. На Рибалко, 16 хочемо зробити великий майданчик на 13-14 контейнерів, куди викидатимуть сміття мешканці 6-7 будинків, – каже директор «Спецкомунтрансу».  

Розділяють як можуть 

За Владислава Кривенчука, у них – непочатий край роботи. Адже люди викидають у контейнери роздільного збору інше сміття. Натомість коректно викинуті пляшки, пластик і папір з контейнерів витягують, а потім здають його спеціальним підприємствам, за що отримують гроші. Тому об’єми збору відходів для комунальників недостатні, щоб на цьому можна було зробити бізнес.

– Ми майже не заробляємо на розподілі сміття – це неприбутково. У нас можна ще довго популяризувати цю ідею, та доки люди не збагнуть, що це важливо, про реалізацію вторинної сировини говорити марно.  Наприклад,  ПЕТ-пляшка економічно недоцільна нам. Її треба зібрати в місті, перебрати по кольору, по структурі, а вже потім здати на реалізацію. З-під олії чи шампуню пляшки не приймаються, як часто думають люди. Нам треба відділити їх від хімічних речовин. Також треба відкрутити пробку, а вже  після того пресувати для реалізації. Це робота непроста і потребує багато часу та зайвих рук.  

Інша справа – новорічні ялинки та гілля. Їх  переробляють на паливо для котелень, адже вивозити дерево на сміттєзвалище дорожче. Потрапляючи на полігон твердих побутових відходів, більша частина сміття переробці вже не підлягає.

Один сміттєвий контейнер припадає на 75 жителів 

Гіляки та унітази у вартість не входять

Проблеми створюють мешканці, які, особливо під час ремонтів, залишки будматеріалів та сантехніку складають біля сміттєвих баків. Але найбільше засмічують територію міста жителі приватних секторів. Вони складають гілля на тротуарах міста, очікуючи, що комунальники його приберуть за них. Такі відходи, за словами Владислава Кривенчука, люди повинні вивозити на полігон самотужки, а за утилізацію  платити додатково 7,94 гривні за один кубометр.

– В приватному секторі баки сміттєві не ставляться. Якщо це побутове сміття, то житель має збирати його в себе на території, – каже директор КП «Спецкомунтранс». – На кожній вулиці є спеціальні місця, де жителі складають відходи для того, щоб ми потім цивілізовано могли все зібрати та вивести. Але, на жаль,  на вулиці Купріна біля бані та в районі госпіталю по Чорновола люди виносять сміття на центральну дорогу і залишають під стовпами. Така ж ситуація по вулиці Раскової,  на 4-ій Новій, Проскурівського підпілля, 115 та на вулиці Волочиській. Але ми змушені прибирати і такі стихійні сміттєзвалища.

Сміття подорожчає

В будні дні на маршрути виїжджає близько 24 сміттєвозів. Це разом з тими машинами, які збирають негабаритне сміття. Для побутових відходів по місту курсує  18 машин. Аби за один раз можна було забрати більше сміття, автомобілі модернізують. Таким чином підприємство економить паливо. Але цього не достатньо.  Ймовірно, що скоро хмельничанам доведеться більше платити за вивіз своїх відходів. Зараз мешканець багатоповерхівки платить 5,29 гривень щомісяця, у приватному секторі –   5,64 гривень. Останнє підняття тарифів на гривню було минулого року.

– Зараз робимо нові розрахунки. За вивіз сміття одна особа платитиме близько 7 гривень. Тарифи  цілком обґрунтовані, адже вартість пального за останній рік виросла майже втричі, – заявив директор «Спецкомунтрансу». 


Нагадаємо, сайт vsim.ua розпочав проект «Чистий Хмельницький».  

31 Березня, 2015 |

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Vantage Theme – Powered by WordPress.
Перейти до панелі інструментів