Гематоми, забої, розтягнення теж треба лікувати

0

Робота травматологів напряму залежить від погоди. Тільки-но випаде сніжок і тротуари стануть схожими на ковзанки, як їм доводиться забути і про обід, і про відпочинок, бо у коридорах вишиковуються черги травмованих.

«Взимку ми стикаємося з так званю «слизькою» травмою – отриманою під час падіння на слизькій дорозі, – розповідає завідувач міського травмопункту Руслан Колесников. – Коли людина починає падати, вона рефлекторно виставляє вперед руки. Й отримує переломи кисті, променевої кістки або ліктьового суглобу. Крім того, при падіннях часто трапляються переломи щиколотки, пошкодження зв’язкового апарату. Зазвичай пацієнтів у нас більшає, коли погіршуються погодні умови. Якщо у звичайний день ми приймаємо п’ятдесят-шістдесят чоловік, то у час, коли на дорогах слизько, їх кількість зростає до дев’яноста і більше. Близько сімдесяти травмованих – люди після п’ятдесяти. І якщо у тридцятилітніх перелом середньої важкості зростається три-чотири тижні, то у шістдесятилітніх – п’ять і більше».

Кожна травма вимагає індивідуального підходу

«При будь-якій травмі, навіть якщо вам здається, що вона нескладна, варто проконсультуватися з лікарем, – радить завідувач травматологічного відділення Хмельницької міської лікарні Олексій Стефанчук. – У жодному разі не намагайтеся самостійно вправити перелом чи вивих. Різке смикання за уражену кінцівку може пошкодити життєво важливі структури – нерви, артерії тощо. Якщо ви відчуваєте біль, не можете рухати рукою чи ногою, якщо є видима деформація кінцівки, прикладіть до ушкодженого місця холод і надайте нозі чи руці максимального спокою. Використайте для цього будь-які підручні матеріали. Можна прикласти до ураженої кінцівки шматок картону, залишки коробки чи щось подібне, обережно перебинтуйте. І викликайте «швидку» чи самостійно добирайтеся до лікувального закладу. Якщо після падіння на спину людина відчуває потемніння в очах, непритомніє, її нудить, обов’язково зафіксуйте шийний відділ хребта і викличте «швидку», адже медики мають усе необхідне для транспортування травмованих».

Кожна травма вимагає індивідуального підходу. Й часто навіть при нібито незначних пошкодженнях потрібно накласти гіпс чи пов’язку. «Більше тридцяти відсотків зимових травм – переломи, – продовжує Руслан В’ячеславович. – І якщо всі розуміють, що з переломом жартувати не можна і потрібна лікарська допомога, то простіші травми часто вважають несерйозними. Насправді гематоми, забої, розтягнення теж потребують лікування. А останні, часто, – і іммобілізації. А розрив зв’язкового апарату – можливо, ще й операції».

Навчіться правильно падати і купіть зручне взуття

«Під час ожеледиці будьте уважними, – застерігає Руслан Колесников. – Не поспішайте. Коли відчуваєте, що падаєте, спобуйте присісти, щоб зменшити висоту падіння. Також намагайтеся впасти не на спину чи коліна, а на бік».

«Вибираючи зимові чоботи чи черевики, обов’язково звертайте увагу на підошву, – радить Олексій Стефанчук. – Вона має бути з глибоким рифленням. Має значення і матеріал, з якого вона виготовлена. Пластмаса для зими не годиться. Підошва зимового взуття має містити багато каучуку, така не дубіє на морозі. Забудьте, хоча б до весни, про високі підбори, зимове взуття повинне мати невисокі стійкі підбори».

Також не забувайте про раціональне харчування. Кісткам потрібні вітамін D та кальцій. Тому не відмовляйтеся від молочнокислих продуктів, які багаті на кальцій. Так само – від сонячних ванн, котрі сприяють утворенню в організмі вітаміну D. Але не намагайтеся замінити раціональне харчування прийомом хімічних препаратів. Вітамінні комплекси чи препарати кальцію без рекомендації лікаря приймати не потрібно. А ще – більше рухайтеся. Кожна людина має щодня проходити кілька кілометрів. І це неважко зробити, якщо пройтися на роботу, а потім додому пішки.

31 Січня, 2015 |

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Vantage Theme – Powered by WordPress.
Перейти до панелі інструментів