“Закон Савченко” випустив з колоній Хмельниччини більше 200 злочинців
0Основна суть так званого “закону Савченко” – суди повинні враховувати один день для засуджених, які перебували в слідчих ізоляторах, як два дні відбування покарання. Його метою є встановлення соціальної справедливості, практична реалізація принципу презумпції невинуватості, припинення негативної практики утримання в слідчих ізоляторах. Про це йдеться в пояснювальній записці до закону, який Петро Порошенко підписав 26 грудня минулого року. Ініціатором його прийняття стала депутат Верховної Ради Надія Савченко, яка зараз перебуває в російському СІЗО.
Хто вийшов на волю?
Скільки ж засуджених, які відбувають покарання у виправних закладах Хмельниччини, виграли від такого нововведення і уже вийшли на волю? Про це «ВСІМ» дізнавалися в обласній прокуратурі. Статистика, чесно кажучи, просто шокуюча. На волю вийшли вбивці, наркоторговці, крадії… І це – лише початок. Сотні злочинців уже чекають на рішення суду.
– На момент вступу закону в дію на Хмельниччині нараховувалося 1797 осіб, які підпадають під його дію. Із них 902 уже отримали рішення суду. Хтось уже на волі. Іншим терміни відбування покарання скоротили, – повідомив «ВСІМ» прокурор Хмельницької обласної прокуратури Олександр Щербатюк.
Як повідомив «ВСІМ» Олександр Щербатюк, станом на 17 лютого, рішення суддів по закону Савченко очікують ще 895 ув’язнених. А серед тих, хто його уже отримав, на волю вийшло 217 осіб:
- Умисне вбивство – 37
- Умисне нанесення тяжких тілесних ушкоджень – 15
- Злочини, пов’язані з наркотиками – 33
- Розбій – 43
- Грабіж – 22
- Крадіжка – 50
785 осіб уже отримали рішення суддів і їм термін відбування покарання було зменшено завдяки перерахунку. На волю вони вийдуть раніше, ніж передбачалося на момент винесення вироку:
- Умисне вбивство – 134
- Умисне нанесення тяжких тілесних ушкоджень – 67
- Злочини, пов’язані з наркотиками – 59
- Розбій – 69
- Грабіж – 61
- Крадіжка – 137
Винні у смерті Галузинського довго не сиділи
Перерахували терміни й тим, хто у 2010 році до смерті побив біля нічного клубу «Токіо» 30-річного хмельничанина Вадима Галузинського. Вироком Апеляційного суду Хмельницької області кожному із восьми осіб були призначені покарання у вигляді позбавлення волі від 8 років і 3 місяців до 8 років і 6 місяців. Більшість із призначеного строку засуджені, поки тривало слідство та розгляд справи в судах, провели в СІЗО. Закон Савченко посприяв тому, що усі вони уже вийшли на волю.
– Я подав апеляцію. Якщо її задовільнять, то винуватцям у вбивстві мого брата збільшать терміни покарання, – розповідає «ВСІМ» Ігор Галузинський. – Новий закон дозволив їм відбути покарання вдвічі швидше. Я просто шокований.
Єдиний варіант їхнього повернення за грати – зміна вироку суду щодо строку покарання. Рішення представників Феміди щодо перерахунку терміну, згідно закону Савченко, оскаржити неможливо. І це стосується усіх засуджених. На волю достроково вийшли сотні. Новий закон дозволяє скоротити строки усім, хто провів певний час в СІЗО. Не стосується він лише тих, хто отримав довічне ув’язнення.