Операція «декомунізація» по-хмельницьки: вже півроку шукають сліди тоталітаризму

0

21 травня набрав чинності закон про засудження комуністичного та нацистського режимів. Тепер протягом шести місяців Україну позбавлятимуть від залишків радянського минулого.

У Хмельницькій області ліквідовувати пам’ятки тоталітарного режиму розпочали громадські активісти. До Революції Гідності Хмельниччина лідирувала в Україні серед пам’ятників тоталітарної доби. Але починаючи з лютого 2014 року, силами хмельницьких патріотів було демонтовано більшість пам’ятників комуністичних вождів у всіх населених пунктах регіону. Як повідомив перший заступник голови Хмельницької ОДА Олександр Симчишин, тепер їх залишилося не більше півсотні. “Зараз оприлюднюються цифри не фактичної наявності пам’ятників, а кількість монументів, які занесені до реєстру, – говорить він. – Насправді більшість пам’ятників вже давно знесені, але поки що вони ще рахуються на обліку».

Поки громадські активісти оперативно декомунізують свій край, очищуючи його від наслідків тоталітарної доби, місцева влада все ще тільки моніторить наявну в області комуністичну символіку.

За словами Олександра Симчишина, повністю завершити декомунізацію на Хмельниччині вони планують до кінця цього року. «План дій щодо ліквідації радянської символіки у нашій області було прийнято в листопаді минулого року. Повністю ще не виконано нічого, бо розраховано виконання на весь 2015 рік, – повідомляє перший заступник. – Зараз проводиться моніторинг наявних пам’яток тоталітарної доби».

Хмельницька міська рада вже винесла проект рішення на розгляд чергової сесії, яка відбудеться 27 травня, демонтувати з фасадів будівель міста 7 дощок, що містять інформаційні написи про діячів та події тоталітарного режиму колишнього СРСР (перелік дощок дивіться нижче у довідці — прим. авт.). Але крім дощок, на багатьох стінах міських будинків зображені також радянські символи, гасла та лозунги, які залишаються непоміченими місцевою владою.

До прикладу, на перехресті вулиці Кам’янецької та Гагаріна на фасаді однієї з багатоповерхівок майорить кількаметрове зображення серпа та молота. До речі, будинок розташований за кілька сотень метрів від будівель ОДА та міської ради. Проте рішення щодо демонтажу цього символу поки що немає.

Також промовистий лозунг тоталітарної доби видніється на стіні однієї з хмельницьких шкіл, для якої, якщо вірити заклику, метою й досі залишається комунізм.

перейменування вулиць не принесе ні складнощів, ні грошових витрат.

До речі, можливо, у Хмельницькому з’явиться музей тоталітаризму. «Пам’ятники бетонні або гіпсові, більшість з них при падінні розбиваються і їх відвозять на смітник. Але у нас виникла ідея, аби з тих пам’ятників, які мають нормальний вигляд, зробити музей тоталітаризму, – додає Олександр Сергійович. – Було б добре облаштувати музей у приміській зоні, куди звезти всі пам’ятники радянським вождям, меморіальні таблички, таблички назв вулиць».

Довідка: На чергову сесію Хмельницької міської ради винесено на розгляд пропозицію про демонтаж з фасадів будівель міста дощок, що містять інформаційні написи про діячів та події тоталітарного режиму колишнього СРСР.

Зокрема, у проекті рішення запропоновано прибрати з фасадів будинків 7 дощок, що містять інформаційні написи наступного змісту:
– «В цьому будинку у березні 1917 року відбулося перше засідання Проскурівської ради робітничих і солдатських депутатів» (вул.Гагаріна,3);
– «В цьому будинку в липні-листопаді 1920 року перебував штаб 14-ї армії, якою командував І.П.Уборевич» (вул.Проскурівська,35);
– «В этом здании в 1923-1927 г.г. размещался штаб первого конного корпуса Червонного казачества под командованием известного военачальнике О.И. Городовикова» (вул.Проскурівська,79);
– «В этом здании в 1923-1927 г.г. размещался штаб 8-й кавалерийской дивизии Червонного казачества» (вул.Грушевського,95);
– «Тут у червні 1919 року знаходився штаб Богунської бригади Першої української радянської дивізії» (вул.Володимирська,51);
– «В цьому будинку з жовтня 1917 р. по лютий 1918 р. перебував штаб загону Червоної Гвардії ст. Гречани, яким командував О. Дубінін» (вул.Вокзальна,173);
– «В годы Великой Отечественной войны с сентября 1941 по март 1944 в городе действовала подпольная окружная коммунистическая организация» (вул.Гагаріна,3А).

22 Травня, 2015 |

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Vantage Theme – Powered by WordPress.
Перейти до панелі інструментів