Старі атракціони в парку Чекмана ремонтують, а несправні розбирають на металобрухт
0Вже не одне покоління хмельничан, пригадуючи дитинство, обов’язково, пов’язують його із Комсомольським парком. Одними із улюблених атракціонів були «Сюрприз» та «Орбіта», менші дітлахи полюбляли «Ракетоплан» та «Юнгу». Багато дитячих каруселей та гойдалок зараз вже доживають свій останній час. З кожною новою перевіркою деякі з них списують, інші намагаються відреставрувати, тим самим продовжуючи термін їх використання ще на кілька років.
Віддали у приватні руки
Перші насадження у парку почали з’являтись ще у 1947-48 роках. Нове найменування парк отримав у 2008 році на честь колишнього мера Хмельницького Михайла Чекмана. Тривалий час атракціони знаходились на утриманні комунального підприємства по зеленому будівництву і благоустрою міста. Однак, у 2012 їх здали в оренду. Щорічно від цього до КП «Парки і сквери міста Хмельницького» надходить понад 75,5 тисяч гривень. Як пояснює директор комунального підприємства Сергій Кучер, усі кошти від оренди атракціонів залишаються на рахунку підприємства для утримання парку імені М.Чекмана.
Відповідний дозвіл на оренду отримав приватний підприємець Олег Певнєв. Чоловік розповів «ВСІМ», що на той час атракціони йому передали в оренду без жодних труднощів. Конкуренції вдалося уникнути, адже депутати прийняли на розгляд лише одну заяву на орендування.
Зараз в оренді знаходиться 10 атракціонів – «Сюрприз» «Дитяча фігурна», «Орбіта», «Сатурн», «Ланцюгова дитяча», «Юнга», «Дзвіночок», «Сонечко», «Веселі гірки» та «Ракетоплан». Останній через несправний стан не пройшов технічної перевірки.
– Ми хотіли забрати під оренду ще один атракціон – «Колесо огляду», але нам його чомусь не погодились дати в оренду. Він простоює більше шести років. Дозволи є на всі атракціони. 2 роки ми їх утримували і сплачували за них кошти, але вони просто стояли, – каже Олег Певнєв. – Тут біля 30-ти років нічого не робили для поліпшення стану атракціонів, їх тільки експлуатували.
Підприємець зізнається, що бажання взятися за атракціони виникло давно. Адже він – батько трьох дітей, та й виріс у Хмельницькому, тому пам’ятає, який парк був раніше і який занепад застав зовсім нещодавно. Першим кроком стала спонсорська допомога у розмірі близько 340 тисяч гривень. Усю необхідну документацію виготовили пізніше.
За словами підприємця, станом на 2012 рік більша частина атракціонів вже вийшла з ладу, на їх відновлення потрібні були чималі кошти. Однак, в міському бюджеті на той час їх не знайшли.
Перевіряють раз на рік
Технічний огляд атракціонів у парку проводять щорічно перед початком відкриття сезону. Участь у перевірках беруть спеціалісти з експертного центру, які оглядають справність механізмів та, відповідно, за цими результатами і складають висновок – можна надалі експлуатувати атракціон чи ні.
Атраціон “Юнга”: 2012 та 2015 роки
Славнозвісні “Веселі гірки”: 2012 та 2015 роки
Такою п’ять років тому була “Орбіта”
За результатами минулорічної перевірки, частину атракціонів, полагодити які вже не змогли, все таки списали. Термін використання деяких з них перевищив 30 років.
– До прикладу, «Ракетоплан» так і не відновили, бо це нереально, – каже Олег Певнєв. – Ми за нього платимо уже третій рік, але відновити не можемо, тому що він непридатний повністю.
Ремонтувати колись улюблений атракціон малечі вже не беруться
Позапланових перевірок атракціонів не проводять. Принаймні, як переконує їх орендар, приводів для цього не виникає. Травмувань і скарг громадян також не було. Однак, згідно договору, перевірку справності і технічного стану атракціонів, як і всі пов’язані з цим витрати, бере на себе особа, що їх орендує. До слова, експертна перевірка одного атракціону обходиться в середньому у три тисячі гривень.
Розбирають на металобрухт
Сьогодні у парку Чекмана є кілька атракціонів, які ремонту вже не підлягають. Одним із таких є славнозвісне та улюблене для багатьох «Колесо огляду». В дитинстві воно захоплювало нас та дещо лякало. Однак, покататись на ньому завжди було найбільше охочих. Його пам’ятають ще наші батьки та вже не пам’ятатимуть діти та наступні покоління. Атракціон не працює вже близько 6 років. Метал поржавів, багаторічні шари фарби облізли, а дошки проламались та погнили.
– Я хотів забрати в оренду і «Колесо огляду», але спеціалісти порахували, що на його відновлення треба витратити близько 750 тисяч гривень. – каже орендар. – Тоді я був готовий вкласти ці гроші, але за умови, що мене звільнять хоча б на 5 років від орендної плати. Сума, яку потрібно було сплачувати за місяць, становила біля 10 тисяч гривень, тому я відмовився.
А поки атракціон стоїть, вже знаходяться охочі на цьому підзаробити. З оглядового колеса вкрали противаги. Приклали руку і до іншої дитячої гойдалки. Підозрілий шум почули мешканці будинків поруч із парком та викликали міліцію. Хулігани встигли зламати деякі деталі. Щоправда, вкрасти їм нічого не вдалося. Як вберегти старі атракціони від розкрадання, поки що невідомо. Адже камер спостереження, які б фіксували що коїться у парку, немає.
Що кажуть хмельничани
Молоді мами Олена та Марина кажуть, що пам’ятають багато атракціонів з дитинства. Зараз майже щодня гуляють тут із власними дітьми, однак, підпускати малечу до атракціонів не наважуються.
– Видно, що ці каруселі реставрують періодично, але трохи страшно. Та й хто знає, що саме вони роблять, може взагалі тільки підфарбовують, – розповідають «ВСІМ» хмельничанки. – Взагалі складається враження, що сюди, щоб покататись на атракціонах люди приходять не часто.
42-річна хмельничанка Анжела майже щодня гуляє тут із трирічною донькою Катрусею.
– Я часто тут гуляю, але поки катаємось лиш на паровозику, бо на інших ще зарано. На стан атракціонів не скаржимось. Як на мене, то він задовільний. Сама каталась на них у дитинстві, начебто за цей час нічого не змінилось, – ділиться Анжела.
Ірина (34) і Катя 4 роки:
– Ми живемо через дорогу від парку, то гуляємо тут щодня. Думаю, що атракціони безпечні. В тому році квитки були доступні по ціні, але вже цього року – ні. Зараз за 5 хвилин катання треба віддати десь 30 гривень, може й ще дорожче. Це дорого. Краще дитині щось їсти купити. Про стан можу сказати, що все «совдепівське». Колись сама каталась, було весело, класно. Зараз коли є багато луна-парків і всього нового, то вже можемо сказати, яке вона має все бути – гарне і доглянуте.
Іноді мешканці будинків, які знаходяться поруч із парком, самі звертаються до міліції, коли чують підозрілий шум. Останнього разу хулігани встигли поламатита погнути деякі каруселі.
“Човники” стоять уже кілька років. Метал давно заржавів, тому ремонту вони вже не підлягають